Registracija į gydytojo konsultaciją: T | +370 5 272 2443
Manodaktaras.lt registracija internetu

Ką Jūs žinote apie savo raumenų-kaulų sistemą arba kas yra judesių badas?

Ką Jūs žinote apie savo raumenų-kaulų sistemą arba kas yra judesių badas?

Galima daryti prielaidą, kad Lietuvoje šiuo metu yra keli šimtai tūkstančių žmonių su netvarkingai funcionuojančia raumenų-kaulų sistema, nors kol kas jie ja nesiskundžia. Tai būtų galima palyginti su Lietuvos keliuose be techninės apžiūros dokumentų važiuojančiomis mašinomis, kurios dar nesukėlė avarinės situacijos, bet kelia grėsmę saugiam eismui.

Pradėkime nuo paprasto pavyzdžio – išsėdėjęs gerą pusdienį prie darbo stalo, pasiskundžiate nugaros skausmu. Vargu ar kas iš kolegų paaiškina, kad jūsų kūnui trūksta kokių nors judesių, nes jūs kasdien taip ilgai sėdite prie kompiuterio. Retas kuris pagalvoja, kad raumenų-kaulų sistemos veikla gali sutrikti, kai darbo metu, ilgai sėdėdami priverstinėje padėtyje ir jos nekeisdami, atliekate vienodus, monotoniškus judesius. Tai verčia ilgam įsitempti kai kurias raumenų grupes, dažniausiai tiesiamuosius (toninius) kūno raumenis. Kaip tik jie yra linkę trumpėti, prarasti elastingumą, o tai ir yra raumenų-kaulų sistemos sutrikimų užuomazga. Visą dieną žmogaus, dirbančio sėdimą darbą, atliekamų judesių įvairovės trūkumą būtų galima palyginti su su kasdien vartojamu vienodu maisto racionu. Valgant tą patį maistą, organizmas negali pakankamai gauti gyvybiškai svarbių amino rūgščių bei tam tikrų mikroelementų. Po kiek laiko dėl to atsiranda sveikatos problemų.

Mūsų gydymo centro specialistų patirtis rodo, kad sąvoka judesių trūkumas (arba judesių badas) daug kam yra nesuprantama. Pacientai, su kuriais kalbamės, dažniausiai mini tik stuburą ir disko išvaržą. Kai bandome paaiškinti, kad šios problemos atsirado dėl netvarkingai funkcionuojančių raumenų, paciento mintys susijaukia (dažniausiai jau būna sujauktos!). Neretai jie klausia: „Kuo čia dėti raumenys, jei man skauda stuburą ir aš negaliu lankstytis?” Tada mes vėl ir vėl aiškiname, kad daugybė kūno raumenų yra sausgyslėmis prisitvirtinę prie stuburo ir judesio metu keičia jo formą. Vienų raumenų funkcijos išnaudojamos per daug, o kitų – neišnaudojamos tiek, kiek reikia; vieni iš jų pernelyg įtempia, kiti per daug atpalaiduoja stuburo sąnarines jungtis. Visa tai sutrikdo taisyklingą stuburo judesių biomechaniką, pakeičia jo konfigūraciją, sumažina angų, pro kurias iš stuburo smegenų išeina nervinės šaknelės, spindį. Todėl gravitacinė jėga pradeda netaisyklingai veikti stuburo sąnarines jungtis bei diskus. Tada jų viduje padidėja spaudimas, o tai skatina degeneracinius sąnarių ir diskų pakitimus, sudaro palankias sąlygas disko išvaržai atsirasti.

Dažnai per masines informacijos priemones (spaudą, radiją ir televiziją) girdime raginimą: „Pasitikrinkite cukraus kiekį kraujyje, nes padidėjęs jo kiekis gali sukelti diabetą, labai klastingą ligą kartais su itin pražūtingais padariniais“. Taip pat neretai esame skatinami reguliariai tikrinti cholesterolio kiekį kraujyje, nes padidėjęs jo kiekis užkemša kraujagysles, o dėl to gali išsivystyti miokardo infarktas arba galvos smegenų insultas. Tačiau ar kas nors kada nors yra girdėjęs tokį viešą raginamą: „Pasitikrinkite raumenų-kaulų sistemą ir išsiaiškinkite, ar darniai dirba jūsų kūno raumenų komanda. Jei jos neprižiūrėsite, susiformuos disko išvarža, bus pakenkta jūsų sąnariams“? Kodėl tiek daug kalbame apie miokardo infarkto ir apie erkių įkandimo prevenciją, bet nieko nekalbame apie disko išvaržos profilaktiką? Na, o jei jau kas nors pasiskundžia raumenų-kaulų sistemos sutrikimais, geriausiu atveju jam pasiūloma eiti į sporto klubą, plaukioti baseine, gulėti ant ortopedinio čiužinio, kabėti ant skersinio ir t. t.Nė vienoje medicinos srityje neišgirsim tokio gausaus pasiūlymų ir patarimų kratinio, kaip gydant raumenų-kaulų sistemą, o  juk jokiais būdais negalima skirti gydymo, kol raumenų-kaulų sistema nėra ištirta kaip reikiant – ir nemanykite, kad magnetinio rezonanso tomografijos nuotrauka – tai ištyrimas. Tirti reikia kūno biomechaniką, o ne kūno padėties vaizdą žvelgiant į nuotrauką. Ji tėra papildomos informacijos šaltinis, kuris, toli gražu, ne visuomet būtinas.

Mūsų gydymo centre kūno biomechanika tiriama pirminės gydytojo konsultacijos metu, o pagrindinis gydymo metodas, taikomas kaulų-raumenų sistemai –  gydymas judesiu – kineziterapija.